Les 2: Lees eens, wat hoor je? Laura Commandeur
lesvoorbereidingsformulier_beeld_laura_commandeur.pdf | |
File Size: | 603 kb |
File Type: |
Leeftijd: Leerlingen van de tweede graad
Duur: 70 min.
Domein: beeld
Aan: lijnen
Met: grijs potlood en stift
Rond: onomatopees
Beginsituatie:
Beginsituatie van de kinderen in verband met het lesonderwerp:
- De kinderen lezen graag stripboeken. In de klas is ook een leeshoekje waarin de kinderen onder andere stripboeken kunnen lezen
Andere lesspecifieke beginsituatiekenmerken:
-De kinderen zitten in groepjes van zes
Leerplandoelen:
1. Inhouden, beeldaspecten, technieken en materialen achterhalen in beelden. Dit houdt in dat kinderen het verband zien tussen beeld en geluid (VVKBaO beeld 3.9)
2. Kinderen kunnen het beeldaspect ‘lijn’ ervaren en toepassen. Dit houdt in verschillende vormen van lijnen toepassen in tekenwerk (VVKBaO beeld 11.4)
3. Kinderen kunnen het beeldaspect ‘lijn’ ervaren en toepassen. Dit houdt in de gevoelswaarde van een lijn in het werk van kunstenaars aangeven (VVKBaO 11.7)
Lesdoelen:
Leerinhoud:
Lesverloop:
Fase 1 - lijnen verkennen 5 min
Duur: 70 min.
Domein: beeld
Aan: lijnen
Met: grijs potlood en stift
Rond: onomatopees
Beginsituatie:
Beginsituatie van de kinderen in verband met het lesonderwerp:
- De kinderen lezen graag stripboeken. In de klas is ook een leeshoekje waarin de kinderen onder andere stripboeken kunnen lezen
Andere lesspecifieke beginsituatiekenmerken:
-De kinderen zitten in groepjes van zes
Leerplandoelen:
1. Inhouden, beeldaspecten, technieken en materialen achterhalen in beelden. Dit houdt in dat kinderen het verband zien tussen beeld en geluid (VVKBaO beeld 3.9)
2. Kinderen kunnen het beeldaspect ‘lijn’ ervaren en toepassen. Dit houdt in verschillende vormen van lijnen toepassen in tekenwerk (VVKBaO beeld 11.4)
3. Kinderen kunnen het beeldaspect ‘lijn’ ervaren en toepassen. Dit houdt in de gevoelswaarde van een lijn in het werk van kunstenaars aangeven (VVKBaO 11.7)
Lesdoelen:
- Kinderen kunnen een lijn gebruiken als contour, volumeaanduiding en arcering (toonbepalend) (2)
- Kinderen kunnen verschillende soorten lijnen gebruiken als middel van uitdrukking van emoties (3) (2)
- Kinderen kunnen verschillende soorten lijnen gebruiken als middel van uitdrukking van geluiden (1) (2)
Leerinhoud:
- Kinderen kunnen verschillende soorten lijnen tekenen
- Kinderen kunnen de gevoelens boos, blij en verveeld weergeven aan de hand van lijnen
- Kinderen kunnen het effect van een onomatopee versterken door het gebruik van lijnen
Lesverloop:
Fase 1 - lijnen verkennen 5 min
Aanpak
Wanneer de kinderen de klas binnenkomen heeft de leerkracht op het linkerbord een tekening met allerlei soorten lijnen opgehangen. De leerkracht heeft op het middenbord van links naar rechts zelf allerlei soorten lijnen op het bord gezet (gegolfd, hoekig, zigzag, vloeiend, dik, dun, rafelig, strak, ..). Op het rechterbord staan lijnen die niet recht gaan: zij zijn de zeer kronkelende lijnen. De kinderen worden uitgenodigd om naar voren te komen en de verschillende lijnen te bekijken. De leerkracht geeft de kinderen een A4-papier. Ter opwarming geeft de leerkracht de kinderen de volgende opdracht: De leerkracht zegt: ‘teken op een nieuw velletje papier eens de golven van een rustige kalme zee’. De leerkracht zegt: ‘maar nu wordt de zee wild! De storm begint en de golven worden wild. Teken de wilde golven.’ De leerkracht zegt: ‘nu is de storm op zijn sterkst. De golven razen heen en weer. Teken hoe de golven er volgens jou uitzien.’ |
Leeractiviteiten
De leerlingen observeren verschillende soorten lijnen. De kinderen tekenen de golven van een rustige zee. De kinderen tekenen wilde golven. De kinderen tekenen de golven van een storm |
Fase 2 - goed gekozen lijnen 45 min.
Aanpak
Opdracht A - allemaal lijnen De leerkracht verdeeld de kinderen in groepjes van zes en geeft ieder kind een nieuw stuk papier. De leerkracht zegt: ‘jullie hebben van mij allemaal een stuk papier gekregen. Hier gaan we proberen zoveel mogelijk soorten lijnen op te tekenen. Hoe meer hoe beter! Probeer maar eens!’ De leerkracht zegt: ‘jullie mogen nu jullie blad doorgeven aan degene die rechts naast je zit. Als er niemand rechts naast je zit geef je je blad door aan degene die tegenover je zit. Bekijk het blad dat je gekregen hebt eens. Staan hier lijnen op die jij leuk, mooi of interessant vind?’ De leerkracht zegt: ‘teken op het blad dat je voor je hebt liggen eens een golvende lijn. Daarna geef je het blad door aan je rechter buurman: De leerkracht herhaald bovenstaande met de volgende opdrachten: - Een gebroken lijn - Een dikke lijn - Een krachtige lijn - Een speelse lijn - Een kronkelende lijn - Een onzekere lijn __________________________________________ Opdracht B – Donderwolken en stralen De leerkracht geeft alle kinderen de tekening ‘Bob is boos’. De leerkracht zegt: ‘dit is Bob. Bob is boos. Hij mag namelijk van zijn moeder na het avondeten niet meer naar buiten. In plaats daarvan moet hij op tijd naar bed, want het is morgen gaan zij al vroeg weg. Maar Bob wilt liever buiten spelen, al zijn vriendjes zijn nog buiten! Bob zit op zijn kamer, een donderwolk hangt boven zijn hoofd. Teken eens hoe de donderwolk er volgens jullie uitziet. Gebruik minstens vier verschillende soorten donderwolklijnen. De leerkracht zegt: ‘laat jullie donderwolken maar eens aan elkaar zien. Zijn er donderwolken die bozer zijn dan andere donderwolken? Hoe komt dat?’ De leerkracht zegt: ‘de volgende dag zit Bob in de auto. De autorit is lang en saai. Bob verveelt zich te pletter: zijn spelletje is stuk, zijn boekje is uit en zijn potloden zijn gebroken. De verveling straalt van hem af. Teken eens hoe de verveling van Bob afstraalt. Gebruik weer minstens vier verschillende soorten lijnen’. De leerkracht zegt: ‘nu naderen Bob en zijn ouders hun bestemming: het vakantiepark! Wanneer Bob uit de auto stapt ziet hij meteen dat het er heel leuk is: het park staat aan de rand van een groot bos, er is een grote zwemvijver, en zijn veel kinderen om mee te spelen en er is een speeltuin met een enorme glijbaan. Bob is heel erg blij. Zijn ouders zien dat hij helemaal straalt. Teken eens hoe de blijdschap van Bob van hem af straalt. Gebruik weer minstens vier verschillende lijnen’. De leerkracht zegt: ‘we hebben nu een aantal gevoelens getekend. Gevoelens kun je normaal niet zien, maar het is jullie toch gelukt om ze te tekenen! Heel knap gedaan!’ __________________________________________ Opdracht C – Geluiden tekenen Nu gaan we nog iets anders tekenen wat je normaal niet kunt zien: geluiden. Als je een stripboek maakt waarin iemand ergens tegenaan botst hoort daar natuurlijk een geluid bij. Zo dadelijk laat ik jullie verschillende geluiden horen. Teken een lijn of een aantal lijnen waarvan je vind dat deze erbij past. Vergeet niet dat er geen goede of foute lijnen zijn: alle lijnen waarvan jij vind dat ze bij het geluid passen zijn goed. De leerkracht tikt met een ijzeren lepeltje een aantal keren tegen een wijnglas aan. De leerkracht bonkt met de vuist op het schoolbord. De leerkracht kreukt een stuk papier. De leerkracht raspt met een lepel over een plastic bekertje met ribbels. __________________________________________ Opdracht D - Stripverhaalgeluiden De leerkracht zegt: ‘jullie hebben het heel knap gedaan. In stripboeken zijn er ook wel eens geluiden. In de Donald Duck laat Goofy bijvoorbeeld een zware zak naar beneden vallen. Als de zak op de grond komt maakt dat een geluid. Wie wat voor geluid zal de zak dan maken? Heel goed. Striptekenaars tekenen wel eens woorden die wanneer je ze hardop leest klinken als het geluid van datgene wat er gebeurt. Voor jullie heb ik ook een aantal van deze woorden meegenomen. Straks krijgt ieder kind een woord. Bij dit woord trek je lijnen waarvan je vind dat deze bij het woord passen. Op mijn teken verschuif je het blad naar je rechterbuurman. Op het blad dat je krijgt kijk je naar welke lijnen er al staan en vul je zelf nog lijnen in waarvan je vind dat deze bij het woord passen. |
Leeractiviteiten
Opdracht A - allemaal lijnen De kinderen zitten in groepjes van zes. De kinderen tekenen zoveel mogelijk verschillende soorten lijnen. De kinderen bekijken het blad van hun buurman. De kinderen tekenen op het blad een gebogen lijn en geven het blad daarna door. De kinderen tekenen een gebroken lijn, een dikke lijn, een krachtige lijn, een speelse lijn, een kronkelde lijn en een onzekere lijn. Iedere keer als zij een lijn hebben getekend geven zij het blad door. _________________________________________ Opdracht B – Donderwolken en stralen De kinderen tekenen minstens vier verschillende donderwolklijnen. De kinderen bekijken elkaars donderwolken. De kinderen tekenen verveling met minstens vier verschillende soorten lijnen. De kinderen tekenen blijdschap met minstens vier verschillende lijnen. __________________________________________ Opdracht C – Geluiden tekenen De kinderen tekenen lijnen waarvan zij vinden dat deze passen bij de geluiden die de leerkracht maakt. __________________________________________ Opdracht D - Stripverhaalgeluiden De leerlingen bedenken een onomatopee voor het vallen van een zak op de grond (bv boink, baf, boem, doink) De kinderen tekenen verschillende soorten lijnen bij onomatopees. Zij wisselen van onomatopee door hun blad op het teken van de leerkracht naar de rechterbuur door te schuiven. |
Fase 3 - een eigen striptekening 15 min.
Aanpak
De leerkracht zegt: ‘striptekenaars tekenen dus wel eens woorden die wanneer je ze hardop leest klinken als het geluid van datgene wat er gebeurt. Er is ook en kunstenaar die dit wel eens doet in zijn werk. Zijn naam is Roy Lichtenstein. Ik zal jullie eens wat werk van hem laten zien’. De leerkracht laat de werken ‘whaam!’, ‘sweet dreams baby’, ‘Grrrrrrrrrrrrrrr!’ en ‘Live Ammo (Blang)’ op de beamer zien. De leerkracht zegt: ‘nu mogen jullie zelf een woord kiezen en er een plaatje van maken alsof het een plaatje in een stripboek is. Jullie mogen een van de woorden kiezen die op de lijst staan die jullie krijgen, maar je mag ook zelf een woord verzinnen. Schrijf het woord op de manier waarvan jij vind dat het bij het woord past. Probeer daarna de rest van het blad te tekenen dat je woord extra duidelijk wordt. Maak eerst een schets met potlood. Daarna mag je je lijnen inkleuren met een dunne zwarte stift of een dikke zwarte stift. De volgende les zullen we de tekeningen die jullie hebben gemaakt met een speciale techniek inkleuren’. De leerkracht deelt vellen A3-papier uit. Voor de volgende les maakt de leerkracht een aantal kopies van het werk van de kinderen. De kinderen werken vervolgens aan primaire kleuren en het Benday Dot systeem. |
Leeractiviteiten
De kinderen bekijken het werk van Roy Lichtenstein. De kinderen kiezen een onomatopee en schrijven dit woord in de lijnen die zij bij het woord vinden passen. De ruimte om het woord heen gebruiken zij om de betekenis van hun woord sterker tot uitdrukking te laten komen. De kinderen tekenen hun ontwerp eerst in grijs potlood, daarna tekenen ze hun lijnen over met een dikke zwarte stift of een dunne zwarte stift. |
Fase 4 - evaluatie 5 min.
Aanpak
De leerkracht pakt een dobbelsteen. Op de dobbelsteen zijn verschillende evaluatievragen geschreven: - vond je de opdracht leuk? - ben je tevreden over je werk? Waarom wel/niet? (2x) - vind je dat je goed je best hebt gedaan? Waarom wel/niet? - vond je het een makkelijke of een moeilijke opdracht? Wat vond je vooral gemakkelijk/moeilijk? (2x) De leerkracht laat verschillende kinderen met de dobbelsteen rollen en de vraag die erop staat beantwoorden. De leraar vraagt door naar de ervaringen van het kind en vraagt aan de groep of er kinderen zijn die het ook zo hebben ervaren of dat zij een andere ervaring hadden. |
Leeractiviteiten
De kinderen dobbelen met de dobbelsteen en beantwoorden de evaluatievragen. |